

Breza – Betula alba L.
I. Uporabni del breze Listje, po možnosti mlado. Včasih tudi lubje in popki. II. Aktivne sestavine breze Glavne sestavine brezovega listja so flavonoidi in triterpenski derivati. Flavonoidi (2–3 %). Hiperozid, rutin, kemferol, avikularin, heterozidi miricitrina, kvercetola in kvercitrina. Triterpeni, pridobljeni iz lupana (lupeol in hidroksilirani derivati, betulinol in betulinska kislina) in iz damarena (betulafoldiendiol, -triol…


Divji kostanj – Aesculus hippocastanum L.
I. Uporabni del Priporočljiva je predvsem uporaba semen. Včasih se uporabljata tudi lubje in listje. II. Aktivne sestavine – Semena: Triterpenski saponini (10 %): escin. Flavonoidi: heterozidi kvercetola in kemferola. Proantocianidoli, oligomeri 3-repikatehola, A-G eskulatanini. Škrob (do 60 %). Kumarini: eskulin in fraksin. Steroli: stigmasterol, alfaspinasterol in betasitosterol. Klični listi semena, zelo bogati s škrobom…


Rumeni svišč ali encijan – Gentiana lutea L.
I. Uporabni del encijana: Uporablja se korenina. Ni je treba popolnoma izruvati. II. Aktivne sestavine encijana: – Grenke sestavine sekoiridoidnega tipa, kot je genciopikrozid (imenovan tudi genciopikrin in gencioamarin), ki ga najdemo v 2- do 3-odstotnem deležu in je kvantitativno pomembnejša sestavina kot pri hidrolizi laktona (genciogenin) in glukoze. Prisotna sta tudi svertiamarin in sverozid.…